Wiele współczesnych rozwiązań swój początek miało w czasach starożytnych czy to u Egipcjan lub Rzymian, czy u Chińczyków i Japończyków. Nie inaczej było w przypadku hydroterapii. Choć średniowiecze zapomniało o niej całkowicie, to już w kolejnej epoce była szeroko stosowana w przypadku relaksu czy też różnych schorzeń. Dlatego też jest częścią zabiegów w Uzdrowisku Solec-Zdrój M. Cz. Sztuk sp.j.
Hydroterapia – rodzaje wykonywanych zabiegów
W naszym uzdrowisku w ramach hydroterapii wykonywane są masaże:
- Podwodne – siedząc w dużej wannie, kierowany jest na konkretne miejsce strumień wody pod ciśnieniem. Skutkuje to m.in. rozluźnieniem mięśni. Tę metodę stosuje się w różnego rodzaju dyskopatiach, stanach pourazowych czy chorobie Bechterewa.
- Wirowe całkowite – w tym przypadku zabieg wykonuje się w specjalnych wannach, które zostały wypełnione wodą. Z niej tworzony jest wir za pomocą specjalnych dysz. Trwa on maksymalnie koło 30 minut w temperaturze od 32 stopni do 38. W zależności od przypadku może ona ulegać zmianie.
- Wirowe kończyn górnych i dolnych – ten zabieg wygląda podobnie do masażu wirowego całkowitego. Różnicą jest korzystanie z wanienki i umieszczeniu w niej kontuzjowanej czy też bolącej kończyny. Wykorzystywany w przypadkach rehabilitacji skręceń, schorzeń nerwów obwodowych czy chorób reumatycznych.
- Bicze szkockie – to stymulacja ciała dzięki użyciu strumieni wody o zróżnicowanej temperaturze, a także i ciśnieniu. Zabieg hydroterapii trwa około 5 minut, jednak jest intensywny ze względu na zmienność ciśnienia. Wskazaniem do stosowania go są m.in. otyłość, zaburzenia krążenia oraz rwa kulszowa. Posiada on wiele przeciwwskazań takich, jak np. choroby serca, stany zapalne, żylaki, hemofilia, wątła budowa ciała czy skłonność do tworzenia się krwiaków.
Konsultacja z lekarzem w sprawie stosowania hydroterapii
Należy pamiętać, by skonsultować się z lekarzem w celu omówienia każdego z tych zabiegów i stosować się ściśle do jego zaleceń. Nieodpowiednio dobrana forma rehabilitacji może przyczynić się do pogorszenia stanu schorzenia lub do powstania nowych.
Zabiegi hydroterapia:
Bicze szkockie
Zabieg wodoleczniczy, w którym zasadniczy wpływ wywiera ciśnienie i temperatura uderzającego w ciało jednego lub wielu strumieniu wody. Natryski działają uspokajająco i relaksująco. Powodują przekrwienie skóry poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i zmniejszają ciśnienie tętnicze krwi.
Masaż podwodny
Zabieg polega na skierowaniu strumienia wody pod ciśnieniem z dyszy, stanowiącej końcówkę węża, na wybraną okolicę. Powoduje rozluźnienie mięśni, działa uspokajająco i relaksująco, zwiększa ukrwienie oraz przepływ chłonki. Stosuje się go w zespołach bólowych kręgosłupa, w dyskopatiach, chorobie Bechterewa, w stanach pourazowych i wielu innych chorobach narządów ruchu.
Masaż wibracyjny
Zabieg ten poprawia ukrwienie, rozluźnia napięcie mięśniowe, działa przeciwbólowo i relaksująco. Przyczynia się do zmniejszenia lub całkowitego usunięcia obrzęku tkanek.
Masaż wirowy całkowity
W tym zabiegu wykorzystuje się w celach leczniczych wpływ cieplny wody oraz jej oddziaływanie mechaniczne związane z ruchem wirowym. Kąpiel wirowa stanowi formę łagodnego masażu skojarzonego z wpływem ciepła. Pwoduje rozluźnienie tkanek, zmniejszenie napięcia mięsniowego, poprawia ukrwienie i łagodzi ból.
Wskazania to: przewlekłe stany zapalne, stany pourazowe, przewlekłe zapalenie stawów, zapalenie okołostawowe, przykurcze bliznowate, stany po złamaniach, zwichnięciach i skręceniach, porażenia wiotkie oraz zmiany zwyrodnieniowe.
Masaż wirowy kończyn górnych i dolnych
Zabieg wykorzystuje do celów leczniczych wpływ cieplny wody oraz jej oddziaływanie mechaniczne związane z ruchem wirowym wody wydostającej się z dysz umieszczonych w ściankach. Kąpiel wirowa stanowi formę masażu podwodnego. Wywołuje efekt rozluźnienia tkanek, wpływa na zmniejszenie obrzęków, poprawia ukrwienie, łagodzi bóle.