W ramach wykonywanych przez uzdrowisko usług istnieje możliwość s korzystania z m.in. kąpieli w różnego rodzaju naturalnych cieczach. Ze względu na to często balneoterapia jest mylona z hydroterapią. Jaka jest główna różnica między nimi? W przypadku drugiego typu zabiegi wykonywane są zarówno w SPA, jak i w różnych placówkach medycznych. Natomiast pierwsza z wymienionych usług dotyczy tylko uzdrowisk, gdzie wykorzystywane są naturalne surowce.
Jakie właściwości powinny mieć wykorzystywane naturalne surowce?
Wody mineralne, siarczkowe, gazy czy też różnego rodzaju borowiny – w dużym skrócie to właśnie nimi posługują się pracownicy uzdrowisk w ramach balneoterapii. To, co wyróżnia te substancje to fakt, że muszą być one wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń chemicznych, a także mikrobiologicznych. Przed przystąpieniem do wykonania zabiegów sprawdzany jest stopień mineralizacji wody, a także jej temperatura, która zależna jest od danej usługi. Ważne jest, aby przed skorzystaniem z borowiny czy też kąpieli, zbadać, ile i jak często można korzystać z tego typu metod.
Wskazania i przeciwwskazania do stosowania balneoterapii
W zależności od rodzaju kąpieli mogą z nich skorzystać osoby borykające się z problemami skórnymi, kostnymi czy też przeciążeniowymi, jednak należy pamiętać o tym, by wszystkie zabiegi sanatoryjne były uzgodnione z lekarzem.
Balneoterapia nie jest przeznaczona dla tych, którzy m.in. posiadają otwarte rany, liszaj rumieniowaty, nowotwór czy też hemofilię. Co więcej, nie powinny z nich korzystać kobiety w ciąży czy też te, będące w trakcie menstruacji. To samo dotyczy osób, mających różnego rodzaju implanty (nie licząc stomatologicznych).
Należy zachować szczególną ostrożność w momencie, kiedy niedawno wykonywany był zabieg operacyjny lub też doszło do poważnego urazu stawowego. Podobnie w przypadku stosowania gorsetu ortopedycznego, wózka inwalidzkiego, a nawet i ortezy.
Wykonywane zabiegi w Uzdrowisko Solec
W ramach usług naszego uzdrowiska wykonywane są m.in. inhalacje solankowe, zawijania borowinowe, kąpiele kwasowęglowe czy też jonoforeza siarczkowa i borowinowa. Co więcej, znalazła się tutaj również ultrafonoforeza czy też kąpiel czterokomorowa.
Zabiegi balneoterapia:
Kąpiel czterokomorowa
Zabieg elektroleczniczy, w którym kończyny górne i dolne pacjenta poddane zostają działaniu prądu stałego w oddzielnych 4 wanienkach napełnionych wodą o temperaturze 35 ° – 40 °. Kąpiele czterokomorowe stosuje się w zapaleniach wielonerwowych, nerwobólach, niedowładach, zespołach bólowych kręgosłupa, chorobie zwyrodnieniowej stawów, nerwicy wegetatywnej oraz zaburzeniach ukrwienia obwodowego.
Kąpiele kwasowęglowe
Zawarty w wodzie bezwodnik kwasu węglowego wydziela się na skórze w postaci pęcherzyków gazu i wywołuje w organizmie wiele zmian poprzez rozszerzenie naczyń włosowatych tętniczych i żylnych. Kąpiele CO2 działają uspokajająco i kojąco, powodują obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Najczęściej stosuje się je w chorobach serca, chorobie Raynauda, chorobie Burgera, miażdżycy tętnic kończyn dolnych, nerwicach, otyłości.
Kąpiele siarczkowe
Kąpiele w solankach siarczkowych, chlorkowo-sodowych, bromkowych, jodkowych, borowych, zawierających też wiele innych mikroelementów, jak wapń, magnez, lit, żelazo, stront, selen, mangan są najważniejszym zabiegiem leczniczym w Uzdrowisku Solec-Zdrój M. Cz. Sztuk sp. j. Ze wzglęgu na swój perfekcyjny skład nasza woda siarczkowa nie podlega żadnym obróbkom chemicznym. Idealne parametry wody siarczkowej w źródle klasyfikujące się na poziomie 137 mg H2S/l sprawiają, iż nasze lecznicze wody siarczkowe nie podlegają rozcieńczaniu! Dostarczane bezpośrednio ze źródła do wanien Kuracjuszy zachowują optymalne stężenie i ilość pierwiastków leczniczych – skład jaki jest w źródle!
WEDŁUG ZALECEŃ SPECJALISTÓW BALNEOLOGII WODA LECZNICZA, ABY MOGŁA BYĆ BEZPOŚREDNIO TRANSPORTOWANA ZA ŹRÓDŁA POWINNA POSIADAĆ MAKSYMALNE DOPUSZCZALNE STĘŻENIE BIOLOGICZNYCH CZYNNIKÓW SIARKI NA POZIOMIE 150MG H2S/L.
Głównym czynnikiem aktywnym wód leczniczych naszego Uzdrowiska – solanek siarczkowych jest jon siarczkowy, który bardzo dobrze wchłania się przez skórę i drogą krwi dostaje się do wszystkich tkanek organizmu. Kąpiele siarczkowe działają przeciwzapalnie i regenerująco na tkankę łączną, powodują spadek kwasu moczowego w surowicy krwi, obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, zwiększają poziom immunoglobulin, mają także działanie odtruwające przy zatruciach metalami ciężkimi, jak ołów, arsen, bizmut i rtęć. Pod wpływem kąpieli siarczkowych procesy chorobowe w skórze ulegają zahamowaniu, zaś procesy regeneracji chorego naskórka przebiegają szybciej.
Od niemal 180 lat pomagamy i leczymy naszych Kuracjuszy. Nasza woda siarczkowa czerpana z „Szybu Soleckiego” to w wielu przypadkach nieoceniony lek dla umęczonego, schorowanego ciała- dobry bo naturalny! Od lat uznawana jest za NAJLEPSZĄ WODĘ SIARCZKOWĄ NA ŚWIECIE!
Dowiedz się więcej: https://www.uzdrowiskosolec.pl/lecznicze-kapiele-siarczkowe/
Kąpiele w zawiesinie borowinowej
Rodzaj fizykalnego zabiegu wykorzystujący chemiczne działanie borowiny, zawierającej w swym składzie kwasy huminowe, humusowe, fulwokwasy, ciała estrogenne, białka, garbniki. W trakcie zabiegu dochodzi do stopniowego przegrzewania ciała, a następnie do silnego pocenia się bez jednoczesnego odczucia nagłego gorąca. Przegrzanie tkanek przyspiesza przemianę materii wpływając tym samym na regeneracje komórek, poprzez zwiększone odżywienie i dotlenienie. Kąpiel w zawiesinie borowinowej wywołuje przekrwienie głęboko położonych mięśni, powodując ich rozluźnienie – usuwając ból powstały wskutek wzmożonego napięcia mięśni. Podczas kąpieli dochodzi również do szybszego wydalania toksycznych substancji metabolizmu komórkowego i zachodzą procesy odkwaszania mające właściwości przeciwzapalne.
Okłady borowinowe
Zabieg polega na częściowym obłożeniu ciała borowiną, która jest rodzajem torfu zawierającym składniki organiczne m. in. kwasy huminowe, bituminy, białka, aminokwasy, żywice i woski. W wyniku zabiegu następuje pobudzenie krążenia krwi, przyśpieszenie tętna i oddechu, zaczerwienienie skóry, przejściowy spadek ciśnienia krwi, przyspieszenie procesów przemiany materii oraz oddziaływanie przeciwzapalne składników borowiny. Okłady borowinowe maja zastosowanie w chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów, schorzeniach i stanach pourazowych narządów ruchu, w chorobach reumatoidalnych, zapaleniach okołostawowych, nerwobólach, przewlekłym gośccu stawowym.